Despre Noi

În anul 1892 se menţionează şcoala atestată încă din 1840 şi care la început a funcţionat pe lângă biserica din lemn din centrul satului.

In anul 1965-1968, s-a construit în centrul satului o nouă clădire cu opt săli de clasă, cu laboratoare şi cancelarie cu încăperi anexe.

Prin reforma din 1948 şcoala Terpeziţa devine Gimnaziu având cursuri pentru clasa a V-a, a VI-a, a VII-a. Mai târziu apare şi clasa a VIII- a, unde erau şcolarizaţi şi copii din comunele vecine: Sălcuţa,Vela, Vârvor. Şcoala avea şi un internat la care elevii serveau masa.

Prin lucrările de renovare din anii 2006-2007 localului i s-a adăugat instalaţie de apă curentă cu sursă proprie, a fost renovat acoperişul, etajul şi a fost refăcută instalaţia electrică.

Prin sponsorizări obținute în anul 2021 școala a fost dotată cu mobilier nou, table magnetice, cu un cabinet modern de istorie-geografie, biologie.

Grădinița cu program normal Terpezița

Grădiniţa de copii a luat fiinţă într-o clădire din centrul comunei, apoi s-a mutat în localul şcolii vechi începând cu anul 1970, iar mai apoi în localul cel nou unde funcţionează şi azi.